Original  TM104QDSG02 TIANMA 10.4 inch lcd display screens
Add to cart
Original  TM104QDSG0
Original  TM104QDSG0
Country:*
Product Information Product Specifications
Model:
TM104QDSG02
Brand:
TIANMA
Application:
Industrial
Size:
10.4"
Stock:
300
Overview
  • TM104QDSG02 TIANMA   lcd display screens  Specification:
ParameterSpecification
BrandTIANMA
Model NameTM104QDSG02
Screen Size10.4 inch
Display Typea-Si TFT-LCD, LCM
Resolution1024(RGB)×768 (XGA)
Pixel FormatRGB Vertical Stripe
Active Area210.432(W)×157.824(H) mm
Outline Dimensions230.0(W)×180.2(H)×10.5(D) mm
Pixel Pitch0.2055×0.2055 mm
Luminance420 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio800 : 1 (Typ.)
Viewing Angle80/80/80/80 (Typ.) (CR≥10)
Display Colors262K/16.2M (6-bit / 6-bit + FRC)
Response Time25 ms (Typ.)(Tr+Td)
BacklightWLED , 50,000 hours , with LED Driver
Touch PanelWithout (Usually PCAP/Resistive optional for OEM)
Interface TypeLVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins
Surface TreatmentAntiglare, Hard coating (3H)
Operating Temperature-30 ~ +80 °C
Storage Temperature-40 ~ +85 °C
Weight460g (Typ.)
TM104QDSG02 TIANMA   lcd display screens  Applications:
Industrial Control Panels (HMIs)
Medical Monitoring Equipment
In-vehicle Displays (Bus/Truck/Marine)
Test & Measurement Instruments
POS (Point of Sale) Systems and Kiosks
FAQ:
What is the lead time for the TM104QDSG02?
How do you package the TM104QDSG02 to ensure safe shipping?
Is there a Minimum Order Quantity (MOQ) for this model?
Click here to learn more about: Tianma  displays
Return to Home:https://www.zylcdshop.com/
Product Comparison
Panel Type:
TM104QDSG02
10.4"
a-Si TFT-LCD, LCM
TM104SDH02 TIANMA  10.4 inch 800*600 lcd display screens
TM104SDH02
10.4"
800(RGB)×600, 4:3, SVGA
400 cd/m² (Typ.)
500:1 (Typ.) (TM)
70/70/60/70 (Typ.)(CR≥10)
5S8P WLED, 50K hrs, Without Driver
LVDS (1 ch, 6/8-bit), 20 pins Connector
TM104SDH03 TIANMA 10.4 inch 800*600 lcd display panel
TM104SDH03
10.4"
800(RGB)×600, SVGA, 4:3
350 cd/m² (Typ.)
500:1 (Typ.) (TM)
70/70/60/70 (Typ.)(CR≥10)
5S8P WLED, 50K hrs, With LED Driver
LVDS (1 ch, 6/8-bit) , Connector 20 pins
TM104SDHG30  TIANMA  10.4 inch 800*600 lcd display screens
TM104SDHG30
10.4"
800(RGB)×600, 4:3, SVGA
350 cd/m² (Typ.)
3S12P WLED, 30K hrs, No Driver
TTL (1 ch, 6/8-bit), 60 pins FPC
TM104QDSG02 is a 10.4" a-Si TFT-LCD, LCM Display screen Product from TIANMA.According to TIANMA's product specification sheet,TM104QDSG02 display has a resolution of , Contrast Ratio is ,Viewing Angle is ,Lamp Type is ,Signal Interface is ,Brightness is .Based on its characteristics, this model is recommended for application in Industrial and other products.The weight of TM104QDSG02 after packaging is 1.000KG.We have made every effort to minimize weighing variances; however, we cannot guarantee absolute accuracy.
why choose us
Questions & Answers
Ask a Question >
Customer Reviews
Write a Review >
Comprehensive Score
4.8 out of 5
10 Reviews
5 star
80%
4 star
20%
3 star
0%
2 star
0%
1 star
0%