TE104SDGP01-02 TIANMA 10.4 inch  Original panel lcd
Add to cart
TE104SDGP01-02 TIANMA
TE104SDGP01-02 TIANMA
TE104SDGP01-02 TIANMA
TE104SDGP01-02 TIANMA
Country:*
Product Information Product Specifications
Model:
TE104SDGP01-02
Brand:
TIANMA
Application:
Industrial
Size:
10.4"
Stock:
310
Overview
TE104SDGP01-02 TIANMA   lcd display screens  Specification:
ParameterSpecification
BrandTIANMA
Model NameTE104SDGP01-02
Screen Size10.4 inch
Display Typea-Si TFT-LCD, LCM
Resolution800(RGB)×600 (SVGA)
Pixel FormatRGB Vertical Stripe
Active Area211.2(W)×158.4(H) mm
Outline Dimensions238.6(W)×175.2(H)×9.5(D) mm (Typ.)
Pixel Pitch0.264×0.264 mm
Luminance800 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio1000 : 1 (Typ.)
Viewing Angle80/80/80/80 (Typ.) (CR≥10)
Display Colors262K/16.2M (6-bit / 6-bit + FRC)
Response Time25 ms (Typ.)(Tr+Td)
BacklightWLED , 70,000 hours , with LED Driver
Touch PanelWithout (Resistive or PCAP can be added via OEM)
Interface TypeParallel RGB (1 ch, 6/8-bit) , 60 pins
Surface TreatmentAntiglare, Hard coating (3H)
Operating Temperature-20 ~ +70 °C
Storage Temperature-30 ~ +85 °C
TE104SDGP01-02 TIANMA   lcd display screens  Applications:
Industrial Control Equipment
Medical Display Monitors
Embedded Measurement Systems
Human Machine Interface (HMI) Panels
Portable Instrumentation Devices
FAQ:
How do you package the TE104SDGP01-02  to ensure safe shipping?
Is there a Minimum Order Quantity (MOQ) for this model?
Click here to learn more about: Tianma  displays
Return to Home:https://www.zylcdshop.com/
Product Comparison
Panel Type:
TE104SDGP01-02
10.4"
a-Si TFT-LCD, LCM
TM104TDGP10 TIANMA 10.4 inch 1024*768 lcd display panel
TM104TDGP10
10.4"
1024(RGB)×768, 4:3, XGA
450 cd/m² (Typ.)
1200:1 (Typ.) (TM)
85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
8S4P WLED, 50K hrs, With LED Driver
LVDS (1 ch, 6/8-bit), 20 pins Connector
TE104SDGP01-02 is a 10.4" a-Si TFT-LCD, LCM Display screen Product from TIANMA.According to TIANMA's product specification sheet,TE104SDGP01-02 display has a resolution of , Contrast Ratio is ,Viewing Angle is ,Lamp Type is ,Signal Interface is ,Brightness is .Based on its characteristics, this model is recommended for application in Industrial and other products.The weight of TE104SDGP01-02 after packaging is 1.000KG.We have made every effort to minimize weighing variances; however, we cannot guarantee absolute accuracy.
why choose us
Questions & Answers
Ask a Question >
Customer Reviews
Write a Review >
Comprehensive Score
4.8 out of 5
10 Reviews
5 star
80%
4 star
20%
3 star
0%
2 star
0%
1 star
0%