P1210WXF1MAAASE01  Tianma Original  lcd display screens
Add to cart
P1210WXF1MAAASE01  Tianma
P1210WXF1MAAASE01  Tianma
Country:*
Product Information Product Specifications
Model:
P1210WXF1MAAASE01
Brand:
TIANMA
Application:
Industrial
Stock:
378
Overview
P1210WXF1MAAASE01  Tianma Specification
ParameterSpecification
Panel BrandTianma
ModelP1210WXF1MAAASE01
Screen Size12.1 inch
Resolution1280 (RGB) × 800 (WXGA)
Aspect Ratio16:10
Display ModeSFT, Normally Black, Transmissive
Active Area261.12 × 163.2 mm
Luminance450 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio1000:1 (Typ.)
Viewing Angle85/85/85/85 (Typ.) (CR≥10) Left/Right/Up/Down
Interface TypeLVDS (1 ch, 8-bit), 20 pins Connector
BacklightWLED (Long Life, 50K hours)
Surface TreatmentAntiglare (AG)
Operating Temperature-30 ~ 80 °C
Storage Temperature-40 ~ 90 °C
P1210WXF1MAAASE01  Tianma Applications:
Industrial automation and control systems
Professional medical diagnostic equipment
High-end Human-Machine Interface (HMI) panels
Transportation and aerospace information displays
Self-service interactive kiosks and vending machines
FAQ:
Do you have this 12.1-inch Tianma screen in stock? How long will it take to ship after ordering?
Are you supplying original Tianma products? Do you support factory label verification?
LCD screens are very fragile. Is your packaging strong enough for international transit?
Click here to learn more about: Tianma  displays
Return to Home:https://www.zylcdshop.com
Product Comparison
Panel Type:
P1210WXF1MAAASE01
a-Si TFT-LCD, LCM
P1210WXF1MB10   Tianma  12.1 inch lcd display screens
P1210WXF1MB10
12.1"
450
88/88/88/88
WLED,
LVDS (1 ch, 6/8-bit)
why choose us
Questions & Answers
Ask a Question >
Customer Reviews
Write a Review >
Comprehensive Score
4.8 out of 5
10 Reviews
5 star
80%
4 star
20%
3 star
0%
2 star
0%
1 star
0%