LQ185M3LWO1  Original Sharp 18.5 inch tft lcd module
Add to cart
LQ185M3LWO1  Original Sharp
LQ185M3LWO1  Original Sharp
LQ185M3LWO1  Original Sharp
LQ185M3LWO1  Original Sharp
LQ185M3LWO1  Original Sharp
LQ185M3LWO1  Original Sharp
Country:*
Product Information Product Specifications
Model:
LQ185M3LWO1
Brand:
SHARP
Application:
Industrial
Size:
18.5"
Stock:
360
Overview
LQ185M3LWO1 Sharp  tft lcd module Highlights:
LQ185M3LWO1 Sharp  tft lcd module Specification Details:
ParameterSpecification Details
ManufacturerSharp
Panel Size18.5 inch
Resolution1366 × 768 (WXGA)
Aspect Ratio16:9 (W:H)
Display ModeTN, Normally White, Transmissive
Luminance300 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio1000:1 (Typ.)
Color Depth16.7M (8-bit)
Interface TypeLVDS (1 ch, 8-bit), 30 pins Connector
Backlight UnitWLED (White LED)
Operating Temperature0°C to +50°C
LQ185M3LWO1 Sharp  tft lcd module  Applications:
Industrial workstation monitors
Self-service information kiosks
Digital signage and advertising displays
Security surveillance control rooms
Medical diagnostic imaging workstations
FAQ:
Is this LQ185M3LW01 a brand-new original Sharp product?
What is the resolution of this panel? What equipment is it suitable for?
The 18.5-inch panel is large and fragile. How do you ensure it won't be damaged during transit?
Related Product Links:LS018A8GS04 Sharp 1.8 inch panel lcd
Click here to learn more about :SHARP displays
LQ185M3LWO1 is a 18.5" a-Si TFT-LCD, LCM Display screen Product from SHARP.According to SHARP's product specification sheet,LQ185M3LWO1 display has a resolution of , Contrast Ratio is ,Viewing Angle is ,Lamp Type is ,Signal Interface is ,Brightness is .Based on its characteristics, this model is recommended for application in Industrial and other products.The weight of LQ185M3LWO1 after packaging is 3.500KG.We have made every effort to minimize weighing variances; however, we cannot guarantee absolute accuracy.
why choose us
Questions & Answers
Ask a Question >
Customer Reviews
Write a Review >
Comprehensive Score
4.8 out of 5
10 Reviews
5 star
80%
4 star
20%
3 star
0%
2 star
0%
1 star
0%