LQ043Y1DX02 Sharp 4.3 inch 480*800 lcd display screens
Add to cart
LQ043Y1DX02 Sharp
LQ043Y1DX02 Sharp
LQ043Y1DX02 Sharp
LQ043Y1DX02 Sharp
LQ043Y1DX02 Sharp
LQ043Y1DX02 Sharp
Country:*
Product Information Product Specifications
Model:
LQ043Y1DX02
Brand:
SHARP
Application:
Mobile screen
Size:
4.3"
Resolution:
480(RGB)×800, WVGA, 3:5
Brightness:
350 cd/m² (Typ.)
Lamp Type:
8S1P WLED, No Driver
Signal Interface:
Parallel RGB, 45 pins FPC
Panel Type:
a-Si TFT-LCD, LCM
Frame Rate:
60Hz
Active Area:
56.16×93.6 mm (H×V)
Outline:
62.46×105.9 mm (H×V)
Storage Temp:
-30 ~ 70 °C
Operating Temp:
-20 ~ 60 °C
Stock:
550
Overview
Sharp LQ043Y1DX02  Specification:
Parameter CategoryDetailed Specification
BrandSharp
ModelLQ043Y1DX02
Panel Size4.3 inch
Panel Typea-Si TFT-LCD, LCM
Resolution480(RGB)×800 (WVGA)
Pixel Density217 PPI
Pixel FormatRGB Vertical Stripe
Aspect Ratio3:5 (H:V)
Dot Pitch0.039×0.117 mm (H×V)
Pixel Pitch0.117×0.117 mm (H×V)
Active Area56.16(W)×93.6(H) mm
Outline Dimension62.46(W)×105.9(H) mm
Outline Thickness2.3 mm (Typical)
Display ModeASV, Normally Black, Transmissive
Brightness350 cd/m² (Typical)
Contrast Ratio900:1 (Typical, Transmission)
Viewing Angle80/80/80/80° (U/D/L/R, CR≥10)
Display Colors16.7M colors (8-bit), 72% NTSC
Response Time35 ms (Typical, Tr+Td)
Refresh Rate60 Hz
Backlight TypeWLED (8S1P), Without Driver
Surface Treatment3H Hardness Anti-Scratch Coating
Signal InterfaceParallel RGB (TTL), 45pin FPC
Input Voltage3.3V (VCI), 2.6V (VDDIO) (Typical)
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Storage Temperature-30°C ~ 70°C
Environmental StandardRoHS Compliant
Touch ScreenNone (Customizable RTP/CTP)
Typical Application Fields of Sharp LQ043Y1DX02 4.3" LCD Display Screen