Sharp LQ043Y1DX04 4.3" Industrial a-Si TFT-LCD Module
Add to cart
LQ043Y1DX04 Sharp  lcd display screens
Country:*
Product Information Product Specifications
Model:
LQ043Y1DX04
Brand:
SHARP
Application:
Tablet
Size:
4.3"
Resolution:
480(RGB)×800, 3:5, WVGA
Brightness:
315 cd/m² (Typ.)
Lamp Type:
8S1P WLED, No Driver
Signal Interface:
Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI, 60 pins FPC
Panel Type:
a-Si TFT-LCD, LCM
Frame Rate:
60Hz
Active Area:
56.16×93.6 mm (H×V)
Outline:
62.46×105.9×2.3 mm (H×V×D)
Storage Temp:
-40 ~ 80 °C
Operating Temp:
-20 ~ 60 °C
Support Color:
16.7M, 90% NTSC
Stock:
500
Overview
Sharp LQ043Y1DX04  Industrial TFT-LCD Module pecification:
ParameterSpecification
BrandSHARP
ModelLQ043Y1DX04
Product Typea-Si TFT-LCD Liquid Crystal Display Module (LCM)
Screen Size4.3 Inch
Resolution480(RGB)×800 (WVGA), 217PPI
Pixel FormatRGB Vertical Stripe
Display ModeASV, Normally Black, Transmissive
Brightness315 cd/m² (Typical)
Contrast Ratio870:1 (Typical, Transmissive)
Viewing Angle80°/80°/80°/80° (Typical, CR≥10)
Response Time35ms (Typical, Tr+Td)
Display Colors16.7M, 90% NTSC Color Gamut
Backlight TypeWLED, 8s1p, No Built-in Driver
Signal InterfaceParallel RGB (1 Channel 8-bit)+SPI, 60pin FPC
Supply Voltage3.3V (VCI)/2.6V (VDDIO, Typical)
Refresh Rate60Hz
Surface TreatmentHard Coating (3H)
Active Area56.16(W)×93.6(H) mm
Outline Dimension62.46(W)×105.9(H)×2.3(D) mm
Operating Temperature-20℃~60℃
Storage Temperature-40℃~80℃ (Non-condensing)
TouchscreenWithout
ApplicationIndustrial Handheld Terminals, Medical Equipment, Portable Devices
Sharp LQ043Y1DX04  Industrial TFT-LCD Module  Applications:
FAQ:
Q1: Is LQ043Y1DX04 a brand new Sharp original panel?
Q2: Is the interface TTL or LVDS? Is an extra driver board needed?
A2: It adopts Parallel RGB+SPI (TTL) interface with 60pin FPC, no built-in backlight driver. An external WLED driver board is required, with logic voltage 3.3V/2.6V.
Q3: Can brightness and color gamut be customized?
Q4: What is the operating temperature range? Is it suitable for outdoor use?
Product Comparison
Panel Type:
LQ043Y1DX04
4.3"
480(RGB)×800, 3:5, WVGA
315 cd/m² (Typ.)
870:1 (Typ.) (TM)
80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
8S1P WLED, No Driver
a-Si TFT-LCD, LCM
lq043t3lx03   Sharp  4.3   inch tft lcd module
lq043t3lx03
4.3"
1500:1
88/88/88/88
WLED ,
LQ043Y1DX04 is a 4.3" a-Si TFT-LCD, LCM Display screen Product from SHARP.According to SHARP's product specification sheet,LQ043Y1DX04 display has a resolution of 480(RGB)×800, 3:5, WVGA, Contrast Ratio is 870:1 (Typ.) (TM),Viewing Angle is 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10),Lamp Type is 8S1P WLED, No Driver,Signal Interface is Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI, 60 pins FPC,Brightness is 315 cd/m² (Typ.).Based on its characteristics, this model is recommended for application in Tablet and other products.The weight of LQ043Y1DX04 after packaging is 0.500KG.We have made every effort to minimize weighing variances; however, we cannot guarantee absolute accuracy.
why choose us
Questions & Answers
Ask a Question >
Customer Reviews
Write a Review >
Comprehensive Score
4.8 out of 5
10 Reviews
5 star
80%
4 star
20%
3 star
0%
2 star
0%
1 star
0%