LQ043Y1DX01B Sharp 4.3"480*800 lcd display screens
Add to cart
LQ043Y1DX01B
LQ043Y1DX01B
LQ043Y1DX01B
LQ043Y1DX01B
Country:*
Product Information Product Specifications
Model:
LQ043Y1DX01B
Brand:
SHARP
Application:
Tablet
Size:
4.3"
Resolution:
480(RGB)×800, WVGA, 3:5
Brightness:
350 cd/m² (Typ.)
Lamp Type:
8S1P WLED, Without Driver
Signal Interface:
Parallel RGB, 45 pins FPC
Panel Type:
a-Si TFT-LCD, LCM
Frame Rate:
60Hz
Active Area:
56.16(H)×93.6(V) mm
Outline:
62.46(H)×105.9(V) mm
Storage Temp:
-30 ~ 70 °C
Operating Temp:
-20 ~ 60 °C
Support Color:
16.7M, 90% NTSC
Stock:
500
Overview
Sharp LQ043Y1DX01B 4.3" LCD Screen pecification:
Parameter CategoryDetailed Specification
BrandSharp
ModelLQ043Y1DX01B
Panel Size4.3 inch
Panel Typea-Si TFT-LCD, LCM
Resolution480(RGB)×800 (WVGA)
Pixel Density217 PPI
Pixel FormatRGB Vertical Stripe
Aspect Ratio3:5 (H:V)
Active Area56.16(W)×93.6(H) mm
Outline Dimension62.46(W)×105.9(H) mm
Display ModeASV, Normally Black, Transmissive
Brightness350 cd/m² (Typical)
Contrast Ratio900:1 (Typical, Transmission)
Viewing Angle80/80/80/80° (U/D/L/R, CR≥10)
Display Colors65K colors, 72% NTSC
Response Time35 ms (Typical, Tr+Td)
Refresh Rate60 Hz
Backlight TypeWLED (8S1P), Without Driver
Surface Treatment3H Hardness Anti-Scratch Coating
Signal InterfaceParallel RGB (TTL), 45pin FPC
Input Voltage3.0V (VCI), 2.6V (VDDIO) (Typical)
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Storage Temperature-30°C ~ 70°C
Environmental StandardRoHS Compliant
Touch ScreenNone
Typical Application Fields of Sharp LQ043Y1DX01B 4.3" LCD Screen
  4. Medical Equipment: Portable medical instruments, monitors, diagnostic equipment displays
  5. Consumer Electronics: Smartphones, MP4 players, digital cameras, portable game consoles
FAQ:
Product Comparison
Panel Type:
LQ043Y1DX01B
4.3"
480(RGB)×800, WVGA, 3:5
350 cd/m² (Typ.)
900:1 (Typ.) (TM)
80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
8S1P WLED, Without Driver
Parallel RGB, 45 pins FPC
a-Si TFT-LCD, LCM
LQ043Y1DX01B
4.3"
Parallel RGB, 45 pins FPC
LQ043Y1DX01B is a 4.3" a-Si TFT-LCD, LCM Display screen Product from SHARP.According to SHARP's product specification sheet,LQ043Y1DX01B display has a resolution of 480(RGB)×800, WVGA, 3:5, Contrast Ratio is 900:1 (Typ.) (TM),Viewing Angle is 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10),Lamp Type is 8S1P WLED, Without Driver,Signal Interface is Parallel RGB, 45 pins FPC,Brightness is 350 cd/m² (Typ.).Based on its characteristics, this model is recommended for application in Tablet and other products.The weight of LQ043Y1DX01B after packaging is 0.500KG.We have made every effort to minimize weighing variances; however, we cannot guarantee absolute accuracy.
why choose us
Questions & Answers
Ask a Question >
Customer Reviews
Write a Review >
Comprehensive Score
4.8 out of 5
10 Reviews
5 star
80%
4 star
20%
3 star
0%
2 star
0%
1 star
0%