TM121JDGP04 Tianma  12.1 inch  Original  lcd display panel
Add to cart
TM121JDGP04 Tianma
TM121JDGP04 Tianma
TM121JDGP04 Tianma
TM121JDGP04 Tianma
Country:*
Product Information Product Specifications
Model:
TM121JDGP04
Brand:
TIANMA
Application:
Industrial
Size:
12.1"
Stock:
395
Overview
TM121JDGP04 Tianma lcd display panel   Specification
ParameterSpecification
Panel BrandTianma
ModelTM121JDGP04
Screen Size12.1 inch
Resolution1280 (RGB) × 800 (WXGA)
Aspect Ratio16:10
Display ModeSFT, Normally Black, Transmissive
Active Area261.12 × 163.2 mm
Luminance450 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio1000:1 (Typ.)
Viewing Angle85/85/85/85 (Typ.) (CR≥10) Left/Right/Up/Down
Display Colors16.7M (8-bit)
Interface TypeLVDS (1 ch, 8-bit), 20 pins Connector
BacklightWLED (with Integrated LED Driver)
Operating Temperature-20 ~ 70 °C
Storage Temperature-30 ~ 80 °C
TM121JDGP04 Tianma  lcd display panel   Applications:
Industrial automation control systems
Medical diagnostic and patient monitoring equipment
Human-Machine Interface (HMI) terminals
Marine and aviation instrumentation panels
Self-service retail kiosks and digital signage systems
FAQ:
Do you have the TM121JDGP04 panel in stock? How long will it take to ship after the order?
Are you supplying original Tianma products? Is it brand-new Grade A?
LCD panels are fragile. How do you ensure they are not damaged during long-distance transit?
Click here to learn more about: Tianma  displays
Return to Home:https://www.zylcdshop.com
Product Comparison
Panel Type:
TM121JDGP04
12.1"
a-Si TFT-LCD, LCM
TM121SCS01  Tianma  12.1 inch  tft lcd module
TM121SCS01
12.1"
400
70/70/50/60
CCFL
20 pins
TM121JDGP30-01  12.1"  lcd  panel  for  TIANMA
TM121JDGP30-01
12.1"
1280(RGB)×800, WXGA 124PPI
450 cd/m² (Typ.)
1000:1 (Typ.) (TM)
85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
WLED [8S3P] , 50K hours , With LED Driver
LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 30 pins Connector
TM121JDGP04 is a 12.1" a-Si TFT-LCD, LCM Display screen Product from TIANMA.According to TIANMA's product specification sheet,TM121JDGP04 display has a resolution of , Contrast Ratio is ,Viewing Angle is ,Lamp Type is ,Signal Interface is ,Brightness is .Based on its characteristics, this model is recommended for application in Industrial and other products.The weight of TM121JDGP04 after packaging is 1.000KG.We have made every effort to minimize weighing variances; however, we cannot guarantee absolute accuracy.
why choose us
Questions & Answers
Ask a Question >
Customer Reviews
Write a Review >
Comprehensive Score
4.8 out of 5
10 Reviews
5 star
80%
4 star
20%
3 star
0%
2 star
0%
1 star
0%