LQ043Y1DX01D Sharp 4.3 inch  480*800 lcd display panel
Add to cart
LQ043Y1DX01D
LQ043Y1DX01D
Country:*
Product Information Product Specifications
Model:
LQ043Y1DX01D
Brand:
SHARP
Application:
Mobile screen
Size:
4.3"
Resolution:
480(RGB)×800, WVGA, 3:5
Brightness:
350 cd/m² (Typ.)
Lamp Type:
8S1P WLED, No Driver
Signal Interface:
Parallel RGB, 45 pins FPC
Panel Type:
a-Si TFT-LCD, LCM
Frame Rate:
60Hz
Active Area:
56.16×93.6 mm (H×V)
Outline:
62.46×105.9 mm (H×V)
Storage Temp:
-30 ~ 70 °C
Operating Temp:
-20 ~ 60 °C
Stock:
550
Overview
 Sharp LQ043Y1DX01D  Specification:
Parameter CategoryDetailed Specification
BrandSharp
ModelLQ043Y1DX01D
Panel Size4.3 inch
Panel Typea-Si TFT-LCD, LCM
Resolution480(RGB)×800 (WVGA)
Pixel Density217 PPI
Pixel FormatRGB Vertical Stripe
Aspect Ratio3:5 (H:V)
Dot Pitch0.039×0.117 mm (H×V)
Pixel Pitch0.117×0.117 mm (H×V)
Active Area56.16(W)×93.6(H) mm
Outline Dimension62.46(W)×105.9(H) mm
Outline Thickness2.1 mm (Typical)
Display ModeASV, Normally Black, Transmissive
Brightness350 cd/m² (Typical)
Contrast Ratio900:1 (Typical, Transmission)
Viewing Angle80/80/80/80° (U/D/L/R, CR≥10)
Display Colors65K colors, 72% NTSC
Response Time35 ms (Typical, Tr+Td)
Refresh Rate60 Hz
Backlight TypeWLED (8S1P), Without Driver
Surface Treatment3H Hardness Anti-Scratch Coating
Signal InterfaceParallel RGB (TTL), 45pin FPC
Input Voltage3.0V (VCI), 2.6V (VDDIO) (Typical)
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Storage Temperature-30°C ~ 70°C
Environmental StandardRoHS Compliant
Touch ScreenNone (Customizable RTP/CTP)
Typical Application Fields of Sharp LQ043Y1DX01D 4.3" LCD Display Panel
Q1: What is the difference between LQ043Y1DX01D and LQ043Y1DX01B/LQ043Y1DX01C?
Product Comparison
Panel Type:
LQ043Y1DX01D
4.3"
480(RGB)×800, WVGA, 3:5
350 cd/m² (Typ.)
900:1 (Typ.) (TM)
80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10)
8S1P WLED, No Driver
Parallel RGB, 45 pins FPC
a-Si TFT-LCD, LCM
LQ043Y1DX01B Sharp 4.3"480*800 lcd display screens
LQ043Y1DX01B
4.3"
8S1P WLED, Without Driver
Parallel RGB, 45 pins FPC
Sharp LQ043Y1DX04 4.3" Industrial a-Si TFT-LCD Module
LQ043Y1DX04
4.3"
480(RGB)×800, 3:5, WVGA
315 cd/m² (Typ.)
Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI, 60 pins FPC
LQ043T3DW03  Sharp  4.3 inch tft display
LQ043T3DW03
4.3"
400
80/80/80/80
WLED
40 pins
LQ043Y1DX01D is a 4.3" a-Si TFT-LCD, LCM Display screen Product from SHARP.According to SHARP's product specification sheet,LQ043Y1DX01D display has a resolution of 480(RGB)×800, WVGA, 3:5, Contrast Ratio is 900:1 (Typ.) (TM),Viewing Angle is 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10),Lamp Type is 8S1P WLED, No Driver,Signal Interface is Parallel RGB, 45 pins FPC,Brightness is 350 cd/m² (Typ.).Based on its characteristics, this model is recommended for application in Mobile screen and other products.The weight of LQ043Y1DX01D after packaging is 0.500KG.We have made every effort to minimize weighing variances; however, we cannot guarantee absolute accuracy.
why choose us
Questions & Answers
Ask a Question >
Customer Reviews
Write a Review >
Comprehensive Score
4.8 out of 5
10 Reviews
5 star
80%
4 star
20%
3 star
0%
2 star
0%
1 star
0%